DLACZEGO WŁAŚNIE JOGA?

Zuzanna Lewandowska
27-08-2020

3 min

Dzisiejszy wpis poświęcę jodze. Postaram się przybliżyć Wam tę formę aktywności fizycznej, wskazać jej zalety oraz pokazać czym różni się od innych form ruchu.

Joga to holistyczny system ćwiczeń, którego korzenie sięgają tysięcy lat wstecz. W między czasie wiedza o ludzkim organizmie szła naprzód co kształtowało jogę. Powstawały jej nowe style i odmiany.

Dziś nie jest to już niszowa aktywność zarezerwowana jedynie dla osób, którym blisko do filozofii i kultury indyjskiej. Wyzwania przed którymi staje współczesny człowiek, wszechobecny stres i nadmiar bodźców w życiu codziennym to niektóre z przyczyn rosnącej popularności jogi.

To czym wyróżnia się joga to rozumienie połączenia, które istnieje między ciałem i umysłem. W szerszym pojęciu joga to nie tylko wykonywanie asan, osiąganie elastyczności i niemal akrobatycznych umiejętności. Joga to połączenie ruchu i oddechu, skupienie się na odczuciach płynących z ciała, świadomość własnych możliwości i ograniczeń oraz odpowiadanie na własne potrzeby. Na jodze zwraca się szczególną uwagę na przepływ i synchronizację ruchu z oddechem. Organizm zyskuje przestrzeń i czas na regenerację, dzięki czemu z ciała uwalniają się napięcia, lepiej dotleniony jest mózg i wspierany jest autonomiczny układ nerwowy odpowiedzialny za stan wyciszenia i relaksacji. Co jeszcze wyróżnia jogę? Fakt, że aby zacząć ją praktykować potrzebne są tylko dobre chęci i miejsce gdzie nie będą nas rozpraszać dodatkowe bodźce. Wystarczy kawałek dywanu lub maty. Nie potrzeba specjalistycznego sprzętu, stroju ani akcesoriów. Można zacząć tu i teraz.

Początkującym jak również bardziej zaawansowanym z pomocą przychodzą książki jak również materiały i nagrania tworzone przez nauczycieli i wrzucane do sieci oraz platformy do ćwiczeń online takie jak nasza (online.fitology.pl). Jest to niewątpliwie zaleta dla osób, które cenią sobie własną domową, bezpieczną przestrzeń lub nie mają możliwości chodzić na zajęcia do szkoły jogi.

Przed osobami, które preferują żywy kontakt z nauczycielem otworem stoją szkoły i studia jogi, a także Kluby Fitness, które posiadają w swoim grafiku zajęcia jogi. Warto zadbać aby nauczyciel i jego sposób prowadzenia zajęć, a także styl jogi odpowiadał naszym potrzebom.

Mam nadzieję, że tym krótkim wpisem przekonałam i zachęciłam do rozpoczęcia, kontynuowania lub wznowienia praktyki jogi. Warto systematycznie robić coś dobrego dla siebie – i właśnie joga wydaje mi się być świetnym pomysłem. W kolejnych wpisach będziecie mogli poczytać o jodze z perspektywy fizjoterapeutki, a także o najczęściej pojawiających się pytaniach i wątpliwościach dotyczących praktykowania jogi.