Aktywność fizyczna w okresie ciąży

Zuza Lewandowska
09-02-2021

3 min

Dziś będzie stricte merytorycznie na temat aktywności fizycznej w okresie ciąży. Dlaczego? Dlatego, że wciąż panują błędne przekonania na temat tego co można, czego absolutnie nie, a do klubów fitness, szkół jogi i trenerów wciąż trafiają kobiety, które wybierają nieodpowiednie formy aktywności lub chcą ćwiczyć zbyt intensywnie.

Aktywność fizyczna w okresie ciąży powinna służyć konkretnym celom, do których należą: budowanie świadomości postawy ciała i sposobu poruszania się, przygotowanie ciała do zmian, które zachodzą w całym organizmie oraz minimalizowanie „ciążowych” dolegliwości. Podczas treningu warto kłaść nacisk na elementy edukacji posturalnej, ćwiczenia relaksacyjne oraz ćwiczenia mięśni dna miednicy. Ciąża nie jest odpowiednim czasem na intensywne wzmacnianie czy ćwiczenia siłowe, które obciążają układ sercowo-naczyniowy oraz stawy. Warto szukać raczej łagodnych form ruchu, które skupiają się na pracy z oddechem, usprawniają pracę układu krążenia, a także pomagają opanować pojawiające się zmęczenie oraz uczucie ciężkości.

Należy pamiętać, że rozsądnie dobrana aktywność fizyczna pozytywnie wpływa na przyszłą mamę dotleniając mózg, poprawiając nastrój, odżywiając ciało, a także poprawiając czucie ciała co korzystnie wpływa na poród. Pozytywne skutki przekładają się także na dziecko stymulując jego układ przedsionkowy oraz zapobiegając występowaniu dużych asymetrii.

Aby ćwiczenia były w pełni bezpieczne należy pamiętać o wymienionych poniżej 9 zasadach:

1. Najbezpieczniej jest zacząć ćwiczenia od II trymestru ciąży, po wcześniejszej konsultacji z lekarzem.

2. Konieczne jest zadbanie o odpowiednią rozgrzewkę i rozciąganie, ze względu na pojawiające się bóle i kurcze mięśni.

3. Należy unikać przegrzania i zbyt intensywnych ćwiczeń. Zalecana jest umiarkowana intensywność.

4. Należy zwrócić uwagę aby tętno ćwiczącej nie przekraczało 120 ud/min.

5. Powinno się unikać ćwiczeń w leżeniu na brzuchu oraz długiego leżenia na plecach.

6. Należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu.

7. Nie należy wprowadzać ćwiczeń siłowych, skoków, podskoków ani intensywnych skrętów.

8. Należy unikać ćwiczeń silnie angażujących mięśnie brzucha. W zamian warto zadbać o ich odpowiednią elastyczność poprzez delikatne, otwarte skręty i ruch kręgosłupa oraz ćwiczenia oddechowe.

9. W III trymestrze należy skupić się na otwieraniu miednicy, oddechu, relaksacji.

Do najczęściej zalecanych form aktywności należą: spacery, pływanie, joga, pilates, ćwiczenia mięśni dna miednicy oraz specjalne zajęcia dla kobiet w ciąży.

Przy ćwiczeniach obowiązuje nadrzędna reguła, która brzmi:

Przewodnikiem jest Twoje własne ciało. Nie wykonuj ćwiczeń, które ci nie odpowiadają, a gdy odczuwasz zmęczenie przerwij zajęcia i odpocznij.